Jak radzić sobie z opóźnionymi płatnościami od kontrahentów?
Weryfikacja klienta przed podjęciem współpracy
Większość firm stara się uniknąć windykacji. To długi i kosztowny proces, do tego czasami nieskuteczny. Przed podjęciem współpracy warto zatem zweryfikować potencjalnego kontrahenta pod względem wypłacalności. Procedurę rozpocznij od sprawdzenia, czy klient widnieje w ewidencji podmiotów gospodarczych CEIDG lub KRS.
Do dyspozycji masz też kilka gospodarczych baz danych:
- Rejestr Dłużników Niewypłacalnych;
- KRD;
- ERIF;
- BIG Infomonitor.
Oprócz tego możesz przeszukać giełdy wierzytelności lub skorzystać z usług wywiadowni gospodarczej. Dzięki tym działaniom dowiesz się, czy Twój klient w przeszłości sumiennie wywiązywał się ze swoich zobowiązań.
Jak skutecznie egzekwować zaległą należność?
Znajomość historii biznesowej kontrahenta nie gwarantuje Ci pełnej ochrony, a tylko zmniejszy ryzyko nieterminowej płatności. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że coś przeszkodzi kontrahentowi – nietrafiona inwestycja, wypadek losowy lub nieuregulowane należności ze strony jego klientów.
W takiej sytuacji prawo daje Ci następujące możliwości:
- monitowanie należności listownie, mailowo, SMS-owo lub telefonicznie;
- przedsądowe wezwanie do zapłaty;
- zwrócenie się do e-sądu lub złożenie pozwu w sądzie rejonowym;
- egzekucja należności przez komornika na podstawie prawomocnego wyroku sądu i nakazu wykonalności tego wyroku;
- wpisanie kontrahenta na listę dłużników.
Staraj się jednak nie zaogniać nieprzyjemnej sytuacji. W pierwszej kolejności rozważ możliwość zawarcia ugody i ustalenia porozumienia co do spłaty, co pozwoli Ci uniknąć kosztownego dochodzenia należności.
Faktoring – ubezpieczenie płatności i szybki dostęp do środków
Mimo że sądowa windykacja należności przeważnie jest skuteczna, może trwać nawet wiele miesięcy. Nie zapewnia Ci więc ochrony przed utratą płynności finansowej. Nawet jeśli uda Ci się odzyskać należność, nie naprawi ona szkód, które poczynił zator płatniczy i nie przywróci wiarygodności oraz utraconych kontrahentów.
Możesz uniknąć takich sytuacji, decydując się na zawarcie umowy faktoringowej. Z definicji usługa ta polega na cesji wierzytelności – faktor przejmuje prawa do należności, a Tobie od razu wypłaca jej równowartość.
Przewagą faktoringu nad innymi formy zabezpieczenia płatności jest:
- szybka wypłata pieniędzy, dzięki której zyskujesz stały dopływ gotówki na pokrycie kosztów działalności;
- niskie koszty w porównaniu do kosztów windykacji;
- kontrola nad przychodami firmy, a dzięki niej również możliwość lepszego planowania wszelkich działań biznesowych;
- wsparcie, jakie otrzymujesz od faktora – nie musisz angażować środków i instytucji zewnętrznych, aby mieć pewność, że płatności są egzekwowane.
Warto przy tym wiedzieć, że faktoring pełni funkcję prewencyjną, a nie interwencyjną. W ten sposób możesz sfinansować jedynie takie faktury, których termin płatności jeszcze nie minął i nie są one przedmiotem sporu sądowego. Nie możesz więc traktować faktora jak firmy windykacyjnej, która wykupi dług, ale jako element racjonalnego, bezpiecznego prowadzenia działalności.
Chcesz zobaczyć, jakie korzyści przyniesie to Twojej firmie? Sprawdź Płynnościomat!